Skorzystaj z oferty 10% taniej!     koniec promocji za: 01:20:05:44

Jaki obraz do salonu? Krótki przewodnik

salon z nowowczesnymi obrazamiW większości domów salon jest pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu. To w nim przyjmujemy gości i organizujemy ważne, rodzinne uroczystości. Dlatego warto zadbać o jego wystrój i charakter dopasowany do gustu właścicieli. Odpowiednia atmosfera salonu zależy najczęściej od aranżacji czyli odpowiednio dobranych dekoracji. Jednym z najważniejszych tego typu elementów jest obraz. Poniżej podpowiadamy jak wybrać płótno, które wzbogaci domowe wnętrze.

Wybierając pamiętaj o zasadach

Przy wyborze obrazu do salonu powinniśmy się kierować kilkoma zasadami. Warto na nie zwrócić uwagę zanim zaczniemy poszukiwania płótna dopasowanego do naszych indywidualnych preferencji. Dzięki temu unikniemy komplikacji w zestawieniu wybranego obrazu i swojego domowego wnętrza. Co więcej, taka dekoracja doskonale wpisze się w klimat mieszkania. O czym zatem mamy pamiętać?

Po pierwsze, metraż miejsca. Gdy dysponujemy przestronnym pomieszczeniem w domu, możemy sobie pozwolić na różne dodatki, w tym przede wszystkim duży obraz. Wymiary nie będą nas ograniczały. Jednak w przypadku gdy salon jest niewielki, pokaźny rozmiar obrazu przytłumi wizualnie pokój. Z tego względu kiedy nasz salon jest zbyt mały, lepiej szukaj niewielkiego płótna lub pomyśl o zestawieniu np. dwóch mniejszych. Innym typowym błędem jest na przykład sytuacja odwrotna – za mały obraz w stosunku do wielkości pokoju.

Po drugie, otoczenie. Obraz jako dzieło sztuki wizualnej potrzebuje „prywatności”, czyli przestrzeni wokół siebie. Niezależnie od tego, czy będą to pejzaże, akty, osoby czy kwiaty, płótna nie powinno nic zasłaniać. Nie możemy również pozwolić sobie na zawieszanie czegokolwiek na ramie. Duże znaczenie ma położenie na ścianie. Unikajmy wieszania w kątach lub zakamarkach domu. Z pewnością dobrym pomysłem jest traktować obraz jak punkt odniesienia – miejsce centralne ściany, do którego dopasowujemy bezpośrednie otoczenie.

Po trzecie, rama dzieła. Odpowiednio dobrana rama z jednej strony powinna pasować do koloru ścian, a z drugiej harmonizować z przedstawioną na obrazie sceną. Na szczęście możemy wybierać w danych wersjach – podświetlonych dobrej jakości światłem LED, drewnianych, profilowych, w stylu klasycznym. Pasować będą również nowoczesne ramy malowane w różnych kolorach lub możemy zdecydować się na barwione wyłącznie na czarno. Ważne, aby oba elementy do siebie pasowały. Ponadto źle dobrana rama często zepsuje najpiękniejszy nawet obraz i na pewno zmniejszy atrakcyjność pokoju.

Kolorystyka i znaczenie barwy

Choć dla wielu osób kolor i barwa to jedno i to samo, w przypadku dokonywania wyboru nowego obrazu, pamiętajmy o różnicy między tymi pojęciami. Istnieją trzy kolory – czerwony, żółty i niebieski. Z nich powstają wszystkie inne. Z kolei barwa to nasze wrażenie zmysłowe w reakcji na kolor.

Dlaczego to tak istotne? Przy wyborze każdego obrazu kierujemy się barwami, a pisząc ściślej, odczuciami jakie wywołują. To barwy na płótnie przykuwają uwagę naszą i naszych gości. Jeśli zależy nam na uspokojeniu atmosfery salonu, poszukujmy obrazów z dominacją zieleni i jej odcieni.

Gdy chcemy dodać nieco energii, motywy obrazu powinny wpadać w pomarańcze, żółcie i czerwienie. Błękity, szarości, czernie oraz białe motywy schładzają przestrzeń, wywołując jednocześnie poczucie bezpieczeństwa we wnętrzu nowoczesnego salonu. Zdarzyć się może, że sięgniemy po malowidła z barwami kontrastującymi z kolorem ścian.

Chociaż efekt będzie interesujący, należy dokładnie przemyśleć taki pomysł. Salon służy do wypoczynku, a kontrastowe zestawienie barw we wnętrzach, może nam to zdecydowanie utrudnić. W takiej sytuacji dom potrzebuje uspokajających dodatków. Zwłaszcza, kiedy naszym wyborem kieruje chęć  odświeżenia salonu.

Co z motywem?

Osobną sprawą są motywy i treści obrazu, czyli to, co przedstawia. W tym przypadku powinniśmy poszukiwać równowagi między osobistymi preferencjami, stylem w jakim urządzony jest salon oraz dopasować się do charakteru pomieszczenia. Do wnętrza klasycznego nadają się obrazy na płótnie, najlepiej ręcznie malowany pejzaż, scenki rodzajowe oraz motywy religijne. Ważne, aby meble w takim pomieszczeniu nie zdominowały zawieszonych obrazów, a tym samym nie zepsuły ogólnego wrażenia.

W nowoczesnym salonie okazać możemy nieco więcej fantazji. Tutaj świetnie sprawdzą się obrazy abstrakcyjne (np. figury geometryczne), kompozycje pop-art, widoki miast lub wielkoformatowe portrety. Odpowiednie będą też obrazy o kompozycji tworzonej na niekonwencjonalnym podłożu: szkle akrylowym lub korku. Oczywiście zdarzają się salony stylizowane w zgodzie z aktualnymi modami. Niektóre z nich, takie jak styl skandynawski, glamour lub egzotyczny, cieszą się nieustającym zainteresowaniem.

Obrazy do salonu tego rodzaju oraz zbliżonych wnętrz, bez większych problemów znajdziesz w sklepie z dedykowanymi płótnami. Masz wtedy pewność idealnie dopasowanych produktów zdobiących Twoje ściany.

Jak najlepiej powiesić?

Ostatnia ważna kwestia dotyczy zawieszenia jednego lub kilku obrazów. Nigdy nie wieszamy w salonach obok siebie ram od największej do najmniejszej. Lepszym pomysłem będzie wymieszanie rozmiarów. Gdy ścianę zasłania sofa, ramę zawieszamy 15-20 cm nad kanapą. Podobnie nad łóżkiem w sypialni czy blatem w kuchni. Chodzi o stworzenie jednej całości z meblem, a nie o separowanie obiektów od siebie.

Pamiętaj, że zaczynamy wieszanie pośrodku komody, stołu, fotela lub jakiegokolwiek innego mebla. Z kolei gdy obraz jest jedyną dekoracją ściany, zobacz czy dolna krawędź ramy wisi ok 150-160 cm od podłogi.

Szczególnie większe galerie w salonie, tworzymy zgodnie z osią symetrii. W tym celu ramki po obu stronach osi powinny mieć podobną wielkość i wisieć na podobnej wysokości. Innym sprawdzonym sposobem rozmieszczenia na ścianie jest tzw. obraz z obrazów. Układ taki sprawdza się w sytuacji, gdy dysponujesz wieloma obrazami w różnych rozmiarach i chcesz zupełnie nietypowego rozwiązania.

Płótna wieszamy w zewnętrznych granicach wyznaczonych dwoma prostopadłymi i równoległymi liniami. Wewnątrz takiego „obrazu” możemy naprawdę szaleć do woli i rozstawiać fantazyjnie malowidła.

Podsumowując

Dobrać odpowiedni obraz do salonu nie jest łatwo. Ważne żeby znaleźć równowagę między płótnem i motywem znajdującym się na nim, a pozostałymi elementami wnętrza oraz jego wielkością. Ostatecznie wybrany obraz ma spełniać funkcję nieruchomego filmu lub zdjęcia – przywoływać miłe wspomnienia, cieszyć oko lub po prostu spowodować, że możesz się odprężyć po ciężkim dniu pracy.